PTN - WARSZAWA

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne

Oddział w Warszawie im. Karola Beyera

Karol Beyer

Monety kolekcjonerskie 

 

W Zakładce Monety kolekcjonerskie będą zamieszczane wszelkie informacje o monetach kolekcjonerskich emitowanych przez NBP oraz o sposobie zamawiania i odbioru tych monet. 

 

 

 

Komunikat z 23 sierpnia 2023

 

Uprzejemie informujemy wszystkich członków Oddziału Warszawskiego PTN, że z dniem 1 września zamawianie i odbiór monet kolekcjonerskich ponownie odbywać się będzie za pośrednictwem Oddziału. Osobą upoważnioną do prowadzenia tej części działalności Oddziału jest kol. Norbert Grendel (tel. 505 450 072). Przedpłaty na monety kolekcjonerskie powinny być dokonywane na konto Oddziału: 78 1160 2202 0000 0000 7073 3449 z podaniem nazwy monety zgodna z informacją  NBP oraz podanie ilości egz. Wydawanie monet odbywać się będzie na zebraniach kolekcjonerskich Oddziału w dniach: 18 września, 16 października, 20 listopada w siedzibie PTN,ul. Jezuicka 6/8 o godz. 16:00.

 

W sprawie zapisów na nowe monety kolekcjonerskie przekazany będzie wkrótce osobny komunikat

 

 

Komunikat z 16 sierpnia 2023

 

 

Kolega Prezes, Przemysław Ziemba, rozesłał informacje o korekcie do planu emisji NBP na rok 2023. Poniżej zamieszczony jest mail w tej sprawie oraz komunikat NBP i NBU.

 

Szanowni Państwo,

Narodowy Bank Polski wprowadził korektę do planu emisyjnego monet emitowanych w 2023 roku..

Zapowiadana w zeszłym roku moneta poświęcona pamięci gen. Tadeuszowi Rozwadowskiemu (m.in. obrońcy Lwowa), która miała się ukazać w maju br. 
została z planu emisyjnego wykreślona. NBP nie chce ujawnić kto i dlaczego monetę wycofał z emisji.

Natomiast moneta Odsiecz wiedeńska, która miała ukazać się prawidłowo we wrześniu (na pamiątkę rocznicy bitwy), będzie wyemitowana 10 października.

Do planu emisyjnego został dodany zestaw dwóch monet, Polskiej i Ukraińskiej Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo 
Monety zostały wyemitowane przez NBP i NBU z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
Cena emisyjna zestawu wynosi 950 zł. Dochód ze sprzedaży NBP przeznaczy na rzecz Ukrainy...

W załączniku wizerunek monet, a poniżej informacja o tej emisji przesłana do PTN  przez Biuro Prasowe Departamentu Komunikacji NBP..

Staram się nie komentować emisji walorów kolekcjonerskich NBP,
ale w tym przypadku prywatnie nie zachęcam to zakupu tego tematu.

Z wyrazami szacunku
Przemysław Ziemba
Prezes Zarządu Głównego
_____________________________
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne
ul. Jezuicka 6/8
00-281 Warszawa

tel./faks: +48 22 831 39 28
tel. kom.: + 48 667 371 967
www.ptn.pl

 

 

 

NBP i NBU wyemitują srebrne monety kolekcjonerskie „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo"

Narodowy Bank Polski i Narodowy Bank Ukrainy wspólnie wyemitują monety kolekcjonerskie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy

 

Warszawa, 10 sierpnia 2023 r. – Narodowy Bank Polski poinformował, że z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy – 24 sierpnia  wyemituje wspólnie z Narodowym Bankiem Ukrainy  srebrne monety kolekcjonerskie „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo". Monety zaprojektowane przez ukraińskiego artystę Volodymyra Tarana będą dostępne zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie. 

 

Wspólna emisja srebrnych monet o nominale – odpowiednio – 10 złotych i 10 hrywien to kolejny dowód owocnej współpracy pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim i Narodowym Bankiem Ukrainy. Obie monety stanowią zestaw, a ich projekt tworzy kompozycyjną całość, układając się w kształt serca. Autorem projektu jest ukraiński artysta Volodymyr Taran. Monety będą wykonane ze srebra próby Ag 999, masa każdej będzie wynosić 31,1 g. Łączny nakład emisyjny zestawów wyniesie do 10 000 sztuk, z czego połowa nakładu będzie produkowana i sprzedawana w Polsce, a połowa w Ukrainie.

 

Ustalona wspólnie z Narodowym Bankiem Ukrainy data emisji monet – 24 sierpnia – ma symboliczne znaczenie. W tym dniu Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości. Monety będą dostępne do sprzedaży w kasach Oddziałów Okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym Kolekcjoner. Nakład przeznaczony do sprzedaży w Ukrainie będzie dystrybuowany poprzez oficjalne banki dystrybucyjne oraz poprzez sklep internetowy  Narodowego Banku Ukrainy.

 

Tegoroczna emisja to druga wspólna inicjatywa NBU oraz NBP. W 2012 r. oba banki wyemitowały z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2010–12 srebrne monety kolekcjonerskie – podobnie jak obecnie – tworzące zestaw.

 

Narodowy Bank Polski planuje przekazanie na rzecz Ukrainy dochodu ze sprzedaży zestawu srebrnych monet kolekcjonerskich „Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo" w formie bezzwrotnego humanitarnego wsparcia finansowego.

 

 

Biuro Prasowe
Departament Komunikacji

 

 

 

Komunikat z 3 sierpnia 2023

 

Poniżej zamieszczamy oficjalny wykaz emisji monet kolekcjonerski na rok 2023 i 2024.

 

Plan emisji monet kolekcjonerski w 2023 roku

 

 

Plan emisji monet kolekcjonerski na 2024 roku

 

 

 

 

Poniżej znajduje się plik PDF z planem emisji na 2024 do pobrania ...

/UserFiles/PTN/plan-2024.pdf

 

 

Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.