PTN - WARSZAWA

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne

Oddział w Warszawie im. Karola Beyera

Karol Beyer

Wykład o mennicy warszawskiej - relacja

 

Początki mennicy warszawskiej za panowania Stanisława Augusta”

Co się odwlecze, to nie uciecze – mówi polskie przysłowie. I tak też było w przypadku prelekcji mgr Rafała Janke. Zaplanowany pierwotnie na 11 maja wykład o początkach Mennicy Warszawskiej, odbył się w październikowe popołudnie. I trzeba przyznać, na sali w siedzibie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego mieliśmy praktycznie komplet.

 

Podczas wykładu mieliśmy okazję poznać historię początków działalności mennicy. O tym jak ostatni król Polski podjął się zadania przywrócenia szlachetności waluty narodowej i jak przebiegał proces jej wprowadzania. Od momentu ogłoszenia konkursu, przez przygotowanie budynku mennicy, po wybicie pierwszych monet, które wybito już 16 sierpnia 1765 roku, choć to 10 lutego 1766 uznaje się za oficjalną datę założenia mennicy.

Prelegent opowiedział o błędnych założeniach podczas ustalania stopy menniczej i jej skutkach – masowym wykupie i wywożeniu dobrej, polskiej monety na przetop. Nie zabrakło informacji ciekawych: o dukatach wybijanych po nocach, o błędnych założeniach Terleckiego odnośnie nakładów monet. Żywą dyskusję wywołały monety projektów Pingo i Morikofera.

Równie gorąca, ponad godzinna, była dyskusja na koniec wykładu, która gdyby nie interwencja moderatora, trwała by jeszcze dłużej. Poruszono temat wielkich zbiorów monet – w muzeach Czapskich, Narodowym w Warszawie. Rafał Janke opowiedział o zbieraniu materiałów i trudzie tłumaczeń dokumentów menniczych. Poruszono również tematykę fałszerstw pruskich, których ogromna skala może wywołać zaskoczenie u niejednego kolekcjonera.

 

Szersza relacja Pana Marcina Żmudzina dostępna po kliknięciu tu

 

 
Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.